Lista premiilor acordate la Festivalul-concurs de tradiție culinară ialomițeană ,,La Casa Tudorii”

Secțiunea mâncăruri calde:

Locul I- Caisim Cristina, Giurgeni-Știucă umplută

Locul II- Asociația Culturală HELIS Slobozia- Ied Haiducesc

Locul III- Familia Moaca, Luciu- Pastramă de berbecuț

Secțiunea preparate culinare reci (antreuri):

Locul I- Enescu Săndel, Fetești- Drob de urzici

Locul II- Anton Constantin, Munteni Buzău- Pastramă de gâscă

 

Locul III- Bondoc Geanina, Slobozia- Plăcintă cu spanac

Secțiunea preparate de cofetărie și patiserie:

Locul I- Izvorașul din Ghimpați, Ciulnița- Găluște cu prune

Locul II- Muntencuțele, Munteni Buzău- Plăcintă

Locul III- Ciupitu Florentina, Vlădeni- Biscuiți de casă

Secțiunea preparate conservate și semiconservate:

Locul I- Familia Roman, Bucu

Locul II- Corlău Elena, Vlădeni

Locul III- Tudor Maria, Gura Ialomiței

Premiu pentru cel mai frumos stand:

 

Trandafirul ȚĂNDĂREANCA, Țăndărei

Premiu pentru comuna cu cei mai mulți concurenți:

Comuna Gura Ialomiței

Premii de excelență pentru grupurile etnice:

BOATSEA ARMÂNEASCĂ-Manuela Peanci

ASOCIAȚIA PENTRU DEZVOLTARE ȘI INCLUZIUNE SOCIALĂ

Secțiunea ,,sperietori de câmp”:

Biblioteca Județeană, Slobozia- Didina gospodina

Munteni Buzău- Frumișica și Deochiatul

Viorica Croitoru Capbun, Slobozia- Moșul, baba și copilul

Liceul Tehnologic ALEXANDRU IOAN CUZA, Slobozia- Maricica

Mihail Kogălniceanu- Distrugătorul

Fotografii de la festivalul-concurs de tradiție culinară ialomițeană LA CASA TUDORII

 

DSCN2539DSCN2383 DSCN2394 DSCN2399 DSCN2406 DSCN2426 DSCN2438 DSCN2441 DSCN2443 DSCN2446 DSCN2448 DSCN2454 DSCN2458

2017-09-22T13:10:42+00:00 octombrie 21st, 2013|0 Comments

Program Festival-concurs de tradiție culinară ialomițeană ,,La Casa Tudorii” 12 octombrie 2013, ediția a III-a

 

9.00 – 11.00    * Primirea concurenților

* Departajarea  standurilor și amenajarea acestora

* Evidența concurenților  prezenți

11.00 – 11.30   * Fanfara municipiului Slobozia, dirijor Victor Păpușoi

11.00 – 13.00  * Jurizarea produselor culinare

11.45-12.00   * Alocuțiuni din partea organizatorilor

 

Program artistic

11.45 – 13.00   *Ansamblul ,,Doina Bărăganului”

și

    * Solist vocal Larisa Stan

* Solist vocal Mălina Paraschiv

* Solist vocal Adrian Măceanu

* Solist vocal Nicoleta Radniciuc – Vlad

 

* Solist vocal Ioana Marin

*Ansamblul de copii Gura – Ialomiței și Luciu

 

13.00 -13.30    * Muzică veche românească trupa  ,,Anton Pann”

din București

13.30 – 14.00   * Ansamblu  folcloric ,, Muguri de pe Bărăgan” din

Amara

* Dansuri populare  fete din Făcăeni

 

Pauză masă

 

14.00 – 14.30   *Masă oferită de organizatori (fasole cu cârnați)

 

14.30   * Grup vocal bărbătesc ,,Boatsea Pindului”

* Solist vocal Theya Alexandru  Peanci

* Grup vocal Munteni Buzău

* Solist vocal Anișoara Dumitru – Munteni Buzău

* Dansuri tradiționale rrome, Școala. nr.6 Fetești

* Dansuri populare Gheorghe Doja

* Grupul tradițional ,, Izvorașul” din  Ghimpați

* Ansamblul folcloric ,,Colinda” din Jilavele

* Dansuri populare  Vlădeni

* Ansamblul folcloric din Giurgeni

 

16.00 – 16.30  Festivitatea de premiere

 

16.30   * Hora cea mare

 

17.30  * Închiderea ediției

 

 

 

 

 

2013-10-11T14:23:17+00:00 octombrie 11th, 2013|0 Comments