Premii acordate la Festivalul-concurs de tradiție culinară ialomițeană „LA CASA TUDORII”:

Secțiunea Mâncăruri Calde:

Locul I: 750 lei și Diplomă onorifică de “Mare Maestru  Culinar”- Condruț Ana, Boboc Neti, Balog Elena, Jantea Mariana și Petre Florina Mirela ( Biblioteca Județeană cu CIORBĂ ȚĂRĂNEASCĂ DE OASE DE PORC;

Locul II: 600 lei și Diplomă onorifică de “Maestru Culinar”- Florile Câmpiei (Banu Cloșca Ana, Buterez Aurelia, Păpățae Dumitra, Brăileanu Ștefania, Staicu Gabriela) și Veteranele (Ilie Nița, Buterez Maria, Cloșcă Lucica) din comuna Luciu pentru BULGUR CU COASTĂ DE PORC ȘI TURTE DE MĂLAI PENTRU PÂINE ;

Locul III: 450 lei și Diplomă onorifică de “Maestru Bucătar”- Grupul Muntencuțele (Dumitra Ioana, Dumitru Doina, Dumitru Anișoara, Dumitru Neacșa, Radu Paraschiva) din comuna Munteni Buzău pentru SĂRMĂLUȚE ÎN FOI DE VARZĂ, DROB DIN PIEPT DE PUI CU CIUPERCI ȘI FICĂȚEI, PASTRAMĂ DIN CARNE DE OAIE.

Secțiunea Preparate Culinare Reci (Antreuri)

Locul I: 750 lei și Diplomă onorifică de “Mare Maestru  Culinar”- Comuna Stelnica (Olteanu Anastasia, Fasole Anișoara, Neagu Ionela, Gornea Maria) pentru RULADA DE SPANAC CU CREMĂ DE BRÂNZĂ;

Locul II: 600 lei și Diplomă onorifică de “Maestru Culinar”- Talentele Tudorii, (Culin Eduard Alin, Iordache Cristina Elena, Branciog Cristiana Lenuța, Ion Iuliana Mihaela, Curelea Mădălina Ionela, Croitoru Ștefania Violeta, Filip Iuliana Florentina, Tudorache Ionela, Bănică Florina Mădălina, Panțuru Mario Marius, Radu Dan Florin, Rusu Răzvan Valentin, Bucur Claudia Mariana) pentru RULADĂ APERITIV, CHEC APERITIV, CHIFTELUȚE DE PUI CU SUSAN, ARDEI UMPLUȚI CU BRÂNZĂ, FASOLE BĂTUTĂ ȘI SALEURI CU CÂRNAȚI;

Locul III: 450 lei și Diplomă onorifică de “Maestru Bucătar”- Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești (Crețu Andreea, Roșca Elena, Marian Andreea, Tudor Daniela, Zamfir Gabriela, Pismiș Oana) pentru ARICI SURPRIZĂ ȘI CHEC DE LEGUME.

Secțiunea Preparate de patisserie și cofetărie:

Locul I: 750 lei și Diplomă onorifică de “Mare Maestru  Culinar”-Liceul Tehnologic “Mihail Kogălniceanu” (Perrein Sabina, Crăciun Denisa, Negre Georgiana, […]

2014-10-15T14:11:59+00:00 octombrie 15th, 2014|0 Comments

Programul Festivalului-concurs de tradiție culinară ialomițeană „LA CASA TUDORII”, ediția a IV-a 2014

Festivalul concurs de tradiție culinară ialomițeană „LA CASA TUDORII”, ediția a IV-a, 11 octombrie 2014, Orașul de Floci-Giurgeni, jud. Ialomița.

9:00-11:00-Primirea concurenților;

Repartizarea standurilor și amenajarea acestora;

Deschiderea Festivalului-concurs „LA CASA TUDORII”;

11:00-13:00-Jurizarea produselor culinare din concurs;

11:45-12:00-Alocuțiuni din partea organizatorilor;

Deschiderea expozițiilor conexe:

-expoziția de fotografie veche „Chipuri din satele ialomițene”;

-expoziția de fotografie retrospectivă „La casa Tudorii-2013”;

-expoziția de carte de bucate;

-expoziția cinegetică a Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița;

11:45-18:00- Vizitarea standurilor;

-Vizitarea sitului arheologic Orașul de Floci și a izvorului cu apă termală;

16:45-17:00-Festivitatea de premiere;

19:45- Foc de tabără;

20:30- Închiderea ediției.

 

Program artistic:

11:00-11:30-Program al Fanfarei Municipiului Slobozia;

11:45-12:30-Ansamblul „Doina Bărăganului”, soliști: Adrian Măcianu, Nicoleta Rădinciuc Vlad;

12:30-12:45-Ansamblul Folcloric „Dorulețul” din comuna Făcăeni;

12:45-13:00-Ansamblul Folcloric din comuna Gheorghe Doja;

-Formația de dansuri populare din comuna Săveni;

13:15-13:30-Formația artistică a Grupului Școlar „Mihai Eminescu” Slobozia;

– Formația de dansuri populare de la Școala Gimnazială nr. 7 Fetești;

13:30-14:15- Muzică veche românească, trupa „Anton Pann” din București;

14:15-14:25- Solista de muzică populară Ioana Marin, comuna Movilița;

14:25-14:40- Grupul folcloric din comuna Bordușani;

14:40-14:50- Formația de dansuri populare din comuna M. Kogălniceanu (clasele II-IV);

14:50-15:00- Formația de dansuri populare din comuna Vlădeni;

15:00-15:15- Grupul de mandoline din comuna Giurgeni;

15:15-15:30- Formația de dansuri populare din comuna M. Kogălniceanu (clasele VI-VIII);

15:30-16:15- Ansamblul folcloric „Floarea de colț” din comuna Galda de Jos, jud. Alba;

17:00-17:15- Grupul vocal bărbătesc și Formația de dansuri populare din comuna Giurgeni;

17:15-17:45- Ansamblul de tradiții rrome al Școlii gimnaziale nr. 6 Fetești;

17:45-18:15- Ansamblul folcloric „Drăgaica” din orașul Căzănești;

18:45-19:15- Hora cea mare;

Soliștii de muzică populară: Marian Cucu, Elena Gârbacea.

 

 

 

 

2017-09-22T13:09:45+00:00 octombrie 9th, 2014|0 Comments